הגביעים של צחובוי

איך לקדם ספורטיביות אצל ילדים?

הרבה מאוד אנשים מבלבלים בין ספורט לבין ספורטיביות. אפשר לעשות הרבה ספורט מבלי להיות ספורטיבי ולעומת זאת ההתנהגות ספורטיבית יכולה לשמש בני אדם וילדים בכל תחומי החיים באופן שיוכל להקנות להם הצלחה גדולה יותר בחיים.

ילדים לא נולדים עם התנהגות ספורטיבית – יש צורך לחנך אותם ולהחדיר בהם את הערכים והרצון להתנהג באופן הזה. לא תמיד להראות להם משחקי ספורט מעביר אליהם את הערכים להתנהגות הספורטיבית – לפעמים קיימים מקרים שעושים בדיוק את הפעולה ההפוכה ולכן כדי לקדם את הספורטיביות בקרב ילדים יש מספר פעולות שניתן וכדאי לבצע.

 

מה זו ספורטיביות?

התנהגות ספורטיביות נחשבת כהתנהגות הוגנת ואדיבה כלפי החברים בקבוצה וכלפי היריבים תוך השאיפה להצטיין ולנצח אבל בו בזמן דרך העלאת הערך של ההנאה מעצם ההשתתפות והחשיבות של ההפסד בכבוד.

במקרים רבים קיים לחץ מהתחרות או שאיפה אישית להגיע להישג ולניצחון שעשויה לגרום למשחק לא הוגן ולהקטנת ההנאה מהמשחק עצמו. במשחקים ובתחרויות ספורט הותקנו תקנות להתנהגות במשחק הן ע"י השחקנים והן ע"י האוהדים שמתאימות להלך הרוח הספורטיבי. ולעיתים קבוצות נקנסות או נענשות במידה ואוהדי הקבוצה שלהם נהגו לא בספורטיביות כלפי האוהדים מהקבוצה היריבה.

הניצחון הוא עצם ההשתתפות

כאשר נרצה לעודד את הרגשת ההישג והניצחון בקרב הילדים נוכל לעשות זאת ע"י ההמחשה הסמלית שהניצחון הוא בראש ובראשונה ההשתתפות עצמה.  אחד מהדברים החשובים בתחילת המשחק ובסופו הוא ההכרה בשחקני הקבוצה כולם- הכרזת השמות של השחקנים בתחילת המשחק כשהם עולים לשחק ובסיום המשחק באמירת תודה לשחקנים ששיחקו.

זה נכון שבסופו של דבר יש תחרות ויש מנצחים ומפסידים ונכון שהניצחון מתוק מההפסד. אך האתגר הגדול בעבודה עם ילדים הוא, להראות להם שכל משחק עומד בפני עצמו ושיש מקום גם להפסד בדרך לניצחון. שחלק מתהליך האימון והשיפור עובר גם בלחוות הפסדים ולצמוח מהם.

פרסים לא רק למנצחים

יש כל מני סוגי פרסים. בתחרויות מסוימות קיים פרס כספי או שווה ערך רב לצד התואר או הגביע. ובמקרה של תחרויות בין ילדים לרוב הפרס הוא בעיקר התעודה והתואר וההזדמנות או האפשרות שהם פותחים בפני המנצחים להתקדם.

כאשר מקיימים תחרות ספורט בין קבוצות ילדים חשוב להעניק לכולם משהו סמלי שמציין את עצם ההשתתפות- לדוגמא בתחרות ריצה נהוג לתת לכל המשתתפים מדליית השתתפות.  ובמידה והתחרות היא במסגרת קבוצת ילדים אחת בין הילדים עצמם ולא נגד קבוצה יריבה ניתן להעניק פרסים ותארים בנוסף לקטגוריה המסוימת בענף הספורט -גביע על השתדלות, גביע ליצירתיות, גביע לשחקן הנדיב ביותר לחבריו, גביע על מחויבות וכד' ובדרך הזו לאפשר לכל אחד מחברי הקבוצה לנצח וגם להעביר את הערכים החשובים ברוח הספורטיבית.

 

מרגישים שאתם צריכים עוד מידע על הזמנת גביעים בהתאמה אישית, או מוצרים נוספים?
צרו קשר ונשמח לסייע!

בצחובוי תמצאו בין השאר:

סמלים

קוביות קריסטל תלת מימד

מגיני הוקרה

צלחות אליפות

ומתנות לעובדים

מתנות לספורטאים