יודאיקה

על אומנות יהודית ויודאיקה

קשה להגדיר מהי בדיוק אומנות יהודית. ההגדרה הכוללנית ביותר תגיד שמדובר באומנות שמכילה מוטיבים או רעיונות יהודיים, ומציגה אותם באופן ויזואלי. אבל, האם זה הכל? קשה להגיד. יש שיגידו שאומנות יהודית יכולה להכיל גם דברים שאינם בדיוק "ויזואליים", כמו ויטראז'ים של בתי כנסת, תשמישי קדושה וארכיטקטורה או אדריכלות יהודית, הם כולם חלק מהקטגוריה. יש שיגידו שאף אחד מהם לא מהקטגוריה, משום שאומנות יהודית לא התקיימה כלל – היא הייתה קשורה תמיד באזור ובתקופה שאליה השתייכה, ולכן היא אינה בעלת "מוטיב ייחודי" משל עצמה, אלא ורסיות שונות של אותו הדבר. כך או כך, מוצרי אומנות שיצרו יהודים במהלך המאות, אם ניתן לכנותם כזרם וגם אם לא, הם עודם בעלי חן רב.

אומנות יהודית לאורך הדורות

האומנות היהודית התקיימה מאז ומתמיד. פסיפס יהודי קיים מלפני 2000 שנה ויותר, כשציורים יהודיים ניתן למצוא החל מהמאה ה-3 לפני הספירה. אדריכלות יהודית לעומת זאת, ניתן למצוא בעיקר בתקופה העתיקה. ההרודיון, מצדה ואפילו בית המקדש השני שחרב, כולם נבנו כחלק מזרם האומנות היהודית-רומאית. עיקר מה שנותר לנו מהאומנות היהודית בימי הביניים הם עיטורי כתב יד ופרגמנטים. אחת היצירות המוכרות בקטגוריה זו הינו תנ"ך פרחי, המיוחס לצייר אלישע בן אברהם קרקש מהמאה ה-14. תנ"ך זה משופע בעיטורים המזכירים מאוד את האומנות המוסלמית של התקופה, ככל הנראה בהשפעת התרבות במסגרתה האמן התגורר. במאה ה-19, בעקבות האמנציפציה שקיבלו היהודים, לא רק הזכויות שלהם התרחבו – גם הרכוש שהחזיקו. האמנציפציה אפשרה לאמנים יהודים ללמוד באקדמיות לאמנות ברחבי אירופה, שם הם רכשו כישורים ששירתו אותם בציורים ובאומנויות האחרות שהם יצרו. האיקונות המורכבות (כמו שפינוזה של מרק אנטוקולסקי) והציורים רבי המסר (כגון "ישו בן ה-12 בבית המקדש" של מקס ליברמן), מאפיינים באופן ייחודי את האמנות היהודית של המאה ה-19.

איך זה משתלב?

אנחנו יודעים כי כאשר אתם קוראים שורות אלו, יתכן ובמוחכם עוברת השורה הבאה: "זה עסק שבכלל מתמחה במתנות לעובדים, עד כמה עמוק הידע שלהם כשזה נוגע למוצרי קדושה ויודאיקה?" אז כאמור, כשאנו מדברים על אומנות יהודית, אנו מדברים על אומנות עם רעיונות יהודיים. דוגמה לכך היא תשמישי קדושה – את אלו, לרוב כשהם מעוטרים, עתיקים או בעלי היסטוריה מעניינת, מכנים יודאיקה. זו סוג של תת-קטגוריה. בהיבט הזה, תשמישי קדושה הם הגדרה די רחבה – זה יכול להיות כיפות, מנורות, חנוכיות, טליתות, מגני דוד, פמוטים, ספרי קודש, מזוזות, ספרי תורה ועוד.

טרנד חולף או לנצח?

צריך לזכור שיודאיקה לא תמיד הייתה מונח כל כך רחב. בעבר היא הייתה מוקדשת בעיקר למזוזות, חפצי פולחן יהודיים כגון ספרי קודש, פמוטים, דברי חג כמו רעשנים, חנוכיות, סביבונים, מגילות ועוד. היום, זה יכול לכלול גם פרטים כאלו, אבל בעיצוב אומנותי וחדשני (שלאו דווקא יהיה "כשר" לשימוש יהודי). יודאיקה מודרנית יכולה להיות גם יודאיקה עתיקה, כזו שהתיישנה במשך שנים רבות והובאה ארצה. השאלה שצריך לתהות לגביה, היא לגבי מהות היודאיקה – האם עלייתה בשנים האחרונות והתפתחות התחום הם טרנדים חולפים, או שישרדו לנצח? קשה לענות, משום שקשה גם להגיד מהי בדיוק היודאיקה, אבל נדמה שזה תחום שישרוד לנצח. לא נראה שהעיטורים המרהיבים של הזהב והכסף יכולים להפסיד לשנים העוברות.

יודאיקה עתיקה והעולם המודרני

משום שיש כל כך הרבה סוגים של פריטים שיכולים להימנות על היודאיקה העתיקה, ניתן למצוא המון פריטים הזויים שמתאימים לכך. בין אם מדובר ביין עתיק בן מאות שנים, כרטיסי נסיעה של יהודים מרחבי העולם ואפילו מטבעות מזויפים עתיקים, העתיקות היהודיות הן מאוד נפוצות ברחבי העולם המודרני. חשוב לזכור, תפוצתם של יהודים בכל העולם השיגה להם רכוש רב. את הרכוש הזה, אספני יודאיקה יכולים למצוא היום בחנויות היודאיקה השונות בארץ ובעולם.

למה לאסוף יודאיקה?

מעבר ליופי המרהיב של היודאיקה, בין אם העתיקה ובין אם המודרנית, ליודאיקה ישנם יתרונות רבים נוספים. סחר ביודאיקה עתיקה הוא עשיר ונרחב, מה שהופך את האספנים שבוחרים לצבור מוצרים יודאיקה שונים גם לסוחרי יודאיקה. יודאיקה מודרנית יכולה גם להיות דו-שימושית – תארו לעצמכם את הלילה של נר ראשון של חנוכה. כל המשפחה, מן הדודה ועד הסבתא של האחיין, מתאספים בסלון החדר, כדי לצפות בחנוכיית הכסף המרהיבה והיפיפה שלכם – האם זה יסולא בפז? בהחלט. שווי אומנות היודאיקה שתרכשו יכולה להיות בעלת ערך רב בעוד כמה שנים. אם האמן היוצר יהפוך למפורסם, או אם המוצר יתיישן ויקבל ערך של מוצר עתיק, תוכלו לראות כיצד מוצר שקניתם לפני שנים במאות בודדות של שקלים יכול להפוך לשווה ערך של אלפי שקלים.

לסיכום, נמליץ שתקראו עוד על יודאיקה. עד כמה שזה מדהים, היא לא נגמרת אך ורק בכלי קטן וחמוד על המדף (או בויטרינה, או בספריה, או על הראש בבית הכנסת). היודאיקה מלווה את העם היהודי מאז ומתמיד, והמוטיבים השונים שלה יכולים לפאר לא רק את ביתכם, אלא גם את נשמתכם. הקדישו לה את הזמן שמגיע לה: הקדישו לעצמכם את הזמן שמגיע לכם.

מעבר ליודאיקות של צחובוי , אנו גאים להציג גם מגוון של קוביות קריסטל תלת מימד
לרכישת מוצרי יודאיקה לחצו כאן >>