השימוש והיתרונות של תשמישי קדושה ויודאיקה

השימוש והיתרונות של תשמישי קדושה ויודאיקה

אז אחרי שסיפרנו לכם קצת על מוצרי קידום המכירות שלנו , כמו גם על המתנות לעובדים שלנו, בואו נדבר קצת על קדושה: הפעם הראשונה בה שמענו אזכורים של תשמישי קדושה הינה בתלמוד הבבלי. שם, במסכת מגילה, מוסבר השוני של תשמישי קדושה המיועדים בעיקר למצוות (סוכה, שופר, טלית), לבין תשמישים בהם משתמשים כדי להכיל משהו בעל קדושה (מזוזות, תיק לספר תורה, תפילין).

היום כשאנו אומרים תשמישי קדושה, אנו בדרך כלל שוכחים מההבדלה הזו, וקוראים לכל מה שנכנס לאחת משתי הקטגוריות האלו "תשמיש קדושה".

מקורם של תשמישי הקדושה

כאמור, מקור התשמישים ראשית בתלמוד הבבלי. עם זאת, תשמישי קדושה מלווים את ההיסטוריה היהודית מאות ואלפי שנים, והם משמשים אותנו מתקופת התלמוד ועד היום. בכל מקום ותקופה שהיו בהם יהודים, מספרד של המאה ה-12 ועד ארצות הברית של המאה ה-20, היו תשמישי קדושה. הם הופיעו בצורות וגדלים שונים, אבל הם תמיד היו שם. היום, אם נרצה לקנות אותם, סביר להניח שהם יהיו יחסית יקרים. תשמישים שיוצרו לפני מאות שנים, מגיעים לעתים לסכום של כמה מיליוני שקלים!

יתרונות היודאיקה – קישוט ייחודי והשקעה עתידית

  • - אלמנט דקורטיבי יפייפה שמתאים לקישוט כל חלל.
  • - מתנה ייחודית לכל אירוע ולכל אדם.
  • - חיבור ישיר למסורת ולעם היהודי.
  • - מיוצר מחומרי גלם מובחרים ואיכותיים.
  • - ניתן לבחור מבין מבחר רחב של פריטים בטווח מחירים מגוון.
  • - ערך התשמישים עולה משנה לשנה.
  • - ניתן לרכוש ולמכור אותם אונליין.

בחירה נכונה של יודאיקה

כדי לבחור את היודאיקה הנכונה שלכם, תצטרכו להשקיע מעט מחשבה. כדי לקנות משהו שיהיה שווה הרבה יותר מערכו כיום, חשוב מאוד לדעת כיצד לזהות זיופים. כדי לזהות מה מקורי ומה לא, אנו זקוקים ליכולת לבדוק השוואה מסוימת וכן להבנה עמוקה בטכניקות והשיטות השונות בתחום. חשוב להבין שמדובר בעבודה לא פשוטה שלא ניתנת לביצוע ע״י כל אחד, מסיבה זו למשל, ישנם מוסדות לימוד המעבירים קורסים שלמים שנקראים ״שמאות יודאיקה״.

על מנת להבחין בין יודאיקה מזויפת או אמיתית יש להחזיק בכלים ושיטות לבדיקת חומר הגלם, שיטת הציפוי, חותמות, תקופות, סגנונות וכו׳, לכן מומלץ להשאיר זאת בידי המומחים השונים.

יודאיקה פשוטה כמו מטבעות למשל, ניתן לזהות לפי תקופות. אם מטבע עשוי ממתכת שממנה לא נהגו לייצר מטבעות באותה התקופה, זהו זיוף קלאסי. גם מצורתו ניתן להסיק האם הוא עשוי ידי אדם, או הוטבע במכונה – ולפי התקופה ניתן לדעת כמה זה סביר שצורת הייצור הנראית לעיננו מתאימה לתקופה אליה משויך המטבע. כפי שנכתב קודם לכן, גם במקרים אלו רצוי לבדוק את המוצר שרכשתם אצל מומחים, במיוחד אם מדובר במוצר רב ערך.

יודאיקות שכדאי להכיר

יש כמה סוגי יודאיקה שכדאי להכיר אותם ואת ההבדלים ביניהם:

  • יודאיקה מסורתית ומודרנית - יודאיקה מודרנית כמעט זהה למסורתית, שכן שתיהן מורכבות מתשמישי קדושה מעוטרים, אך השנייה היא בעלת גווני עיצוב מודרניים יותר המתאימים לרוח התקופה של ימינו.
  • יודאיקה אשכנזית ויודאיקה מזרחית - העדה של היהודי משנה לחלוטין את התפישה שלו – למשל, יהודי שחי באירופה לעומת יהודי שחי באפריקה. תארו לעצמכם, כמה היו שונים חייהם? זה משפיע על הכל – גם על האמנות שהם יצרו. התרבות המוסלמית של יהודי ספרד וארצות המזרח, משנה מאוד את המזוזות והחנוכיות שנוצרו שם מאלו שהתקיימו באשכנז. הקווים העגולים והגיאומטריים של התרבות המוסלמית מרהיבים אותנו עד היום. לא כדאי לכם לפספס את זה.
  • יודאיקה עם "חתימת הרבנים” - כלומר חפצים שנוצרו או שהושפעו מאוד על ידי הרבנים. חפצים אלו יכולים להיות, למשל, ספרים שרבנים מוכרים כתבו או רשמו בהם הערות והארות, ואפילו תשמישי קדושה שהיו שייכים להם עצמם או שיוצרו על ידם.

בצחובוי תמצאו בין השאר:

גביעים 

קוביות קריסטל תלת מימד

מגיני הוקרה

צלחות אליפות

ומתנות לעובדים